Середа, 29.01.2020, 19:45
Вітаю Вас Гість | RSS

Персональний сайт методиста-кадровика Леонідової Н.Г.

Меню сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 100
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Запитання-відповіді

Чи надається додаткова соціальна відпустка працівникам, які мають дітей, за рік, в якому жінка працювала на умовах неповного робочого часу під час відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку?                                                                                                                                                                                                                                                  Відповідь: так, надається                                                                                               

 

Яка мінімальна тривалість обідньої перерви? Чи можна працювати без неї? Працівниця бухгалтерії просить скоротити їй робочий день на одну годину за рахунок обіду, чи маємо ми таке право? Згідно з правилами внутрішнього трудового розпорядку графік роботи підприємства — з 9:00 до 18:00, перерва на обід — з 13:10 до 14:00. Як можна вирішити це питання?                                                                                                                                                                                                                                                                                                        У пункті 3.1 Методичних рекомендацій щодо встановлення гнучкого режиму робочого часу, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 04.10.2006 № 359, зазначено, що час перерви на відпочинок і харчування може становити від 30-ти хвилин до 2-х годин на зміну. Цей час працівник використовує на свій розсуд і може бути відсутнім на робочому місці. Отже,працювати без обідньої перерви не можна, обідню перерву можна тільки скоротити.

 

Чи можна надати відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку батькові, якщо мати працює в Росії і надає відповідну довідку з місця роботи? Якщо так, чи потрібно нотаріально засвідчувати переклад довідки?

Оскільки мати дитини не працює в Україні, норми Закону про відпустки на неї не поширюються. Отже, ця жінка не має права на відпустку. Відтак й інші родичі (батько, бабуся) не можуть отримати право на цей вид відпустки.   (Детальніше читайте у журналі «Кадровик-01» № 02/2015)

 

Чи можна звільнити у зв’язку із закінченням строку трудового договору працівника, який отримав виробничу травму на підприємстві і перебуває на «лікарняному»?

а) так;

 

Чи буде правомірним звільнення за результатами випробування (ст. 28 КЗпП) працівника за те, що він під час випробування майже щодня запізнювався на роботу?

Відповідь: ні, тому що випробування спеціаліста проводиться за кваліфікаційними критеріями, а запізнення - це порушення правил внутрішнього розпорядку

 

Чи можна додаткову соціальну відпустку працівникам, які мають дітей, надати багатодітному батькові, якщо його дружина перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку?

Відповідь:  ні, не можна

 

!Працівниці було надано відпустку у звязку з вагітністю та пологами, в Листі непрацездатності написано стати до роботи 15.09.2015, але вона родила раніше 18.07.2015, від якї дати потрібна заява? як мені в наказі прописати дні на відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.

1. Якщо у листі тимчасової непрацездатності зазначено, що жінці стати до роботи 15.09.2015, то значить що - або вона приступає до роботи 15 вересня, або з 15 вересня може скористатись своїм правом на відпустку для догляду за дитиною до трьох років. Тривалість відпустки обчислюється сумарно, тобто жінці надається відпустка тривалістю 126 днів (140 календарних днів – у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів). Це означає, що післяпологова частина відпустки коригується у випадку, якщо відпустка до пологів виявилася більше чи менше встановленої тривалості. Якщо допологова частина відпустки становила 72 дні, то післяпологова частина становитиме лише 54 дні. Якщо ж допологова частина відпустки становила 68 днів, то післяпологова становитиме 58 днів.

Стаття 179 КЗпП

На підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів - 70) календарних днів після пологів, починаючи з дня пологів.

Тривалість відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами обчислюється сумарно і становить 126 календарних днів (140 календарних днів - у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів). Вона надається жінкам повністю незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів.

За бажанням жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку

 

2. "Надати ПІБ відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 15.09.2015."

 

?    Увільнений від роботи на особливий період працівник надав до кадрової служби витяг з наказу командування про укладення КОНТРАКТУ про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України строком до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію. 

ПИТАННЯ: чи продовжує зберігатися на цей період місце роботи (посада) та середній заробіток? Власне, цікавлять підстави - законодавчий акт, стаття тощо. До цього часу за працівником все це зберігалося. (Працівник продовжує проходити службу у військкоматі)

ВІДПОВІДЬ: ч. 4 ст. 119 Кодекс законів про працю за працівниками, які були призвані під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв’язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв’язку з прийняттям на військову службу за контрактом, зберігаються місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування та форми власності, більше ніж на один рік.

п.2 ч. 2. ст. 39 Закон України Про військовий обов'язок і військову службу
За громадянами України, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв’язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв’язку з прийняттям на військову службу за контрактом, зберігаються місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування та форми власності, місце навчання у навчальному закладі незалежно від підпорядкування та форми власності та незалежно від форми навчання більше ніж на один рік.

 

? Чи можна надати додаткову відпустку за статтею 19 Закону України «Про відпустки» батькові двох дітей віком до 15 років, оскільки дружина перебуває у відпустці без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку?

Відповідь: ні, не можна?Усіх працівників звільняємо у зв’язку з ліквідацією підприємства. Один працівник хворіє і хворітиме ще кілька місяців. Як з ним бути? Коли його можна звільнити?

(відповідь надає Віталій Пузько, головний спеціаліст  юридичного відділу Виконавчої дирекції Київського міського відділеня фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності)

Листок непрацездатності зазначеному працівнику оплачується за основним місцем роботи за весь період непрацездатності до відновлення працездатності або до встановлення МСЕК інвалідності. У разі повної ліквідації підприємства працівник, який хворіє, підлягає звільненню за пунктом 1 статті 40 КЗпП одночасно з усіма працівниками. Його листок непрацездатності оплачується правонаступником підприємства, а за відсутності такого — виконавчою дирекцією відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за місцем здійснення обліку ліквідованого підприємства, установи, організації як страхувальника.

Чому так? Звернiться до журналу «Кадровик-01» № 06/2014

 

?Надання відпустки і матеріальної допомоги на оздоровлення: один наказ чи два

При наданні щорічної відпустки працівники отримують матеріальну допомогу на оздоровлення. Чи можна оформити це одним наказом про надання відпустки? Чи питання надання відпустки і надання матеріальної допомоги на оздоровлення слід документувати двома різними наказами? Чи потребує виправлення ситуація, коли накази про відпустку містять також інформацію про надання матеріальної допомоги?

 Оформлення наказів роботодавця про надання працівникам щорічних відпусток та про надання матеріальної допомоги, їх реєстрацію, формування у справи слід проводити окремо. За правилами діловодства не дозволяється зводити в одному розпорядчому документі управлінські рішення, інформація про які має різні строки зберігання.

 

?Чи вносити до трудової книжки запис про проходження стажування студентом

Плануємо оформити на наше підприємство на стажування студента, який навчається в магістратурі. Тож виникають запитання: чи можливо оформити студента на стажування безоплатно, але запис до трудової книжки внести? В якому порядку внести запис до трудової книжки, якщо студент ще навчається? І чи лишати місце для запису про навчання?

 Наказ про проходження стажування видається один, а запис до трудової книжки про проходження стажування організація вносить одним рядком після закінчення стажування. При цьому пропуски у трудовій книжці для внесення запису про навчання робити не можна. Такий запис буде внесений пізніше.
                                Чому так? Звернiться до журналу «Кадровик-01» № 05/2014

 

?Напередодні звільнення у зв’язку зі скороченням працівника мобілізували на військову службу: коли звільняти.

Працівник був попереджений про звільнення у зв’язку із скороченням посади. Строк попередження спливав 30.04.2014. Однак 28.04.2014 його призвали на військову службу у зв’язку із мобілізацією. Чи можемо ми скоротити посаду працівника під час служби? Якщо ні, то чи потрібно повторно повідомляти працівника про скорочення після демобілізації і знову чекати два місяці, чи можна звільнити його на підставі вже врученого повідомлення?

Звільнити працівника, призваного на військову службу у зв’язку із мобілізацією, за пунктом 1 статті 40 КЗпП можна тільки після демобілізації, коли працівник стане до роботи, або після спливу одного року з дня призову на військову службу під час мобілізації, якщо працівник продовжує проходити військову службу (не був демобілізований).

                              Чому так? Звернiться до журналу «Кадровик-01» № 06/2014

 

и враховується відпустка без збереження заробітної плати при обчисленні стажу роботи для призначення пенсії за вислугу років

Пенсійний фонд України на своєму офіційному сайті роз’яснює, як обчислюється стаж роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, та страховий стаж при призначенні пенсії за вислугу років відповідно до пункту «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», якщо працівник у 2002 році був у відпустці без збереження заробітної плати.

Відповідно до пункту 2 розділу XV Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності 1 січня 2004 року, пенсії за вислугу років призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення особою пенсійного віку та за наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Відтак стаж роботи, що дає право на пенсію за вислугу років як до 01.01.2004 року, так і після цієї дати, підтверджується відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», тобто на підставі записів, наявних у трудовій книжці, а за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній - відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі – Порядок).

Водночас, при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, враховується відпустка без збереження заробітної плати тривалістю не більше 1 місяця на рік.

При обчисленні розміру пенсії за вислугу років страховий стаж визначається згідно зі статтею 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»: до 01.01.2004 - на підставі записів у трудовій книжці, а за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, відповідно до Порядку; після 01.01.2004 – за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

За інформацією офіційного сайту Пенсійного фонду України   pfu.gov.ua

 

Під час щорічної відпустки працівник отримав повістку про призов на військову службу у зв’язку з мобілізацією. Чи можна відкликати працівника з відпустки?

 Якщо працівник, який перебуває у щорічній відпустці, передав на підприємство повістку, якою його призивають на військову службу у зв’язку з мобілізацією, роботодавець видає наказ про увільнення працівника від роботи і про перенесення невикористаної частини щорічної відпустки працівника на період, який припадає на строк після його демобілізації.

 

?Чи є якісь обмеження щодо надання щорічної відпустки для працівників яким в поточному році буде призначено пенсію (по віку). Чи в разі можна їм надавати відпустку повної тривалості за весь робочий рік (адже в разі звільнення потрібно буде утримати суму перед виплачених відпускних із-з з/п), чи є якісь моменти щодо виплати компенсації за невикористану відпустку для працівників, які звільняються у зв'язку з виходом на пенсію

Звільнення з роботи у зв'язку з виходом на пенсію це лише право працівника ... досягнення пенсійного віку не є підставою для звільнення з ініціативи роботодавця тому роботодавець і не може вчиняти дії спрямовані на обмеження права на відпочинок (відпустку) працівнику ... чиним законодавством для окремих категорій працівників передбачено "обмеження віку перебування на службі ( посаді)" що може бути підставою для вирішення доцільності надання щорічної відпустки повної тривалості ...

 ЗУ "Про відпустки"

У разі звільнення працівника до закінчення робочого року, за який він уже одержав відпустку повної тривалості, для покриття його заборгованості власник або уповноважений ним орган провадить відрахування із заробітної плати за дні відпустки, що були надані в рахунок невідпрацьованої частини робочого року.

 Відрахування, передбачене частиною першою цієї статті, не провадиться, якщо працівник звільняється з роботи у зв'язку з:

 9) виходом на пенсію.

 

?В зв"язку з малокомлектністю школи посада завгоспа скорочується, що робити якщо особа яка обіймала цю посаду призвана і знаходиться на службі, як тут бути?

Ви все одно маєте зберігати за працівником робоче місце до демобілізації (тобто, посаду скорочувати не можна). Звільнити за п. 1 ст. 40 зможете лише тоді, коли працівника демобілізують, або після року з дати мобілізації.

 

? Відпустка у зв’язку з одруженням: надаємо правильно

ПРОБЛЕМА Працівниця виходить заміж і просить про відпустку за власний рахунок у зв’язку з одруженням. Чи обов’язково початок відпустки має припадати на дату реєстрації шлюбу? Чи можна продовжити таку відпустку, якщо одразу після весілля працівниця захворіла і принесла листок непрацездатності? РІШЕННЯ Відпустка у зв’язку з одруженням може охоплювати певний проміжок часу як перед визначеною датою укладання шлюбу, так і після неї (безпосередньо передувати дню реєстрації шлюбу, слідувати за ним, або дата реєстрації шлюбу може припадати на будь-який день відпустки). Відпустка у зв’язку з одруженням не підлягає продовженню у разі збігу з періодом тимчасової непрацездатності.

Чи можна звільнити працівника за телеграмою

Наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України від 22.04.2014  № 195 затверджені інструкції з надання послуг телеграфного зв’язку.

Зокрема Інструкція з оброблення телеграм операторами, провайдерами телекомунікацій визначає процедуру приймання, передавання та доставки телеграм, а також ведення та зберігання телеграфної документації операторами, провайдерами телекомунікацій (далі - оператор), які згідно із законодавством надають послуги телеграфного зв’язку в телекомунікаційних мережах загального користування. Щодо особливостей приймання та оформлення телеграми з позначкою «засвідчена»:

1) працівник оператора може засвідчити будь-який факт, про який повідомляється в телеграмі, підпис відправника або доручення, яке пересилається телеграмою. Перед адресою в такій телеграмі проставляється позначка «засвідчена». Для засвідчення будь-якого факту, про який повідомляється в телеграмі з позначкою «засвідчена», відправник повинен пред’явити документ, що засвідчує такий факт;

2) порядок оформлення телеграм з позначкою «засвідчена»  визначається відповідно до Правил;

3) засвідчити підпис відправника може керівник підрозділу або працівник оператора на підставі пред’явленого відправником документа, що посвідчує його особу, підпису, який він проставив на телеграмі у присутності особи, яка підтверджує його підпис;

4) після посвідчувального напису нотаріуса або підпису відповідальної особи за місцем роботи, навчання, проживання, лікування довірителя оператор проставляє свій підпис, яким підтверджує посвідчувальні написи. Підтверджувальний підпис скріплюється підписом керівника підрозділу оператора, а в разі його відсутності - підписом працівника оператора, який приймає телеграму;

5) засвідчені телеграми, що подаються підприємствами, установами та організаціями, оформляються в установленому порядку і підписуються керівниками цих підприємств, установ та організацій або уповноваженими ними особами, а в окремих випадках - головними бухгалтерами із зазначенням повної назви посади, прізвища і скріплюються печаткою підприємства, установи, організації. Зазначені засвідчувальні і підтверджувальні написи є невід’ємною складовою частиною телеграм з позначкою "засвідчена", оплачуються відправником і передаються разом з текстом телеграми.

 

 

 

Щодо випробування при прийнятті на роботу

     Стаття 26 Кодексу законів про працю України зазначає що, при укладенні трудового договору за угодою сторін може бути передбачено випробування при прийнятті на роботу з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Умова про випробування повинна бути застережена в наказі  про прийняття на роботу. Призначення випробування не залежить від кваліфікації і досвіду працівника. Частина 3 статті 26 Кодексу законів про працю України визначає, що випробування не встановлюється при прийнятті на роботу:

-осіб, які не досягли вісімнадцяти років;

-молодих робітників після закінчення професійних навчально-виховних закладів;  

-молодих спеціалістів після закінчення вищих навчальних закладів;

-осіб, звільнених у запас з військової чи альтернативної (невійськової) служби;

-інвалідів, направлених на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи.

     Випробування не встановлюється також при прийнятті на роботу в іншу місцевість і при переведенні на роботу на інше підприємство, в установу, організацію, а також в інших випадках, якщо це передбачено законодавством. Стаття 27 Кодексу законів про працю України вказує що, строк випробування при прийнятті на роботу, якщо інше не встановлено законодавством , не може перевищувати трьох місяців, а в окремих випадках, за погодженням з відповідним виборним органом первинної профспілкової організації, - шести місяців. Частина 3 статті 27 Кодексу законів про працю України також говорить, що якщо працівник в період випробування був відсутній на роботі у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю або з інших поважних причин, строк випробування може бути продовжено на відповідну кількість днів, протягом яких він був відсутній.

     Відповідено до статті 28 Кодексу законів про працю України коли строк випробування закінчився, а працівник продовжує працювати, то він вважається таким, що витримав випробування, і наступне розірвання трудового договору допускається лише на загальних підставах. Якщо протягом строку випробування встановлено невідповідність працівника роботі, на яку його прийнято, власник або уповноважений ним орган протягом цього строку вправі розірвати трудовий договір. Розірвання трудового договору з цих підстав може бути оскаржене працівником в порядку, встановленому для розгляду трудових спорів у питаннях звільнення.

 

 

Чи передбачена на сьогодні виплата вихідної допомоги в разі звільнення працівника у звязку з призовом в армію?

Відповідь: Ні. З 22 травня 2008 р. згідно з рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 р. № 10-рп/2008, зміни, внесені з січня 2008 р. в ст 44 КЗпП УКраїни (про виплату роботодавцем вихідної допомоги в розмірі двох мінімальних зарплат), визнані неконституційними. Тому з цієї дати діє попередня редакція статті 44 КЗпП від 11 травня 2007 р. згідно з якою вихідна допомога за рахунок підприємств в разі звільнення працівника у звязку з призовом або вступом на військову службу, направленням на альтернативну (невійськову) службу (п.3 ст. 36 КЗпП Укоаїни) не виплачується.


 


 

?Чи зараховують до страхового стажу період навчання у професійному ліцеї

Відповідь: зараховують до 28.02.2001.
 

?Чи законним буде рішення директора продовжити строк випробування, під час якого працівнику надано навчальну відпустку

Відповідь: так;
 

?Як правильно оформити наказ про переведення працівника з основної ставки на 0,5 ставки

Відповідь: поняття 0,25 (0,5, 0,75) ставки - це величина, яка характеризує розмір фонду заробітної плати для тієї або іншої посади і ніяким чином не відображає графік і режим роботи працівника, який обіймає цю посаду. Більш того, в КЗпП немає положень, які б регламентували роботу працівника на, наприклад, 0,5 ставки.  Натомість, стаття 56 КЗпП визначає таке поняття, як неповний робочий час (день, або тиждень).  Робота з неповним робочим часом передбачає тривалість робочого часу, меншу від норми тривалості (40 годин на тиждень - ст. 50 КЗпП У). Тобто, якщо у вас в штатному розписі зазначено, що для певної посади (або кількох посад)...читати далі
 

Форма входу
Block title
Block title
Block title
Пошук

Copyright MyCorp © 2020
Зробити безкоштовний сайт з uCoz